Copii din Protopopiatul Lipova s-au întors din tabăra de la Caraiman

În cadrul proiectului ,,Alege Şcoala”, proiect organizat de Patriarhia Română şi Fundaţia ,,World Vision România”, 28 de copii din 15 parohii ale protopopiatului Lipova din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, au fost trimişi în perioada  22-27 iulie 2012 în tabără la mănăstirea ,,Înălţarea Sfintei Cruci”-Caraiman, judeţul Prahova. Tabăra de creaţie a avut printre obiective prevenirea şi combaterea fenomenului de abandonare timpurie a şcolii.  Perioada în care copiii s-au bucurat de această tabără a fost.

La întoarcere aceştia au fost foarte fericiţi mai ales că majoritatea dintre ei au obţinut multe diplome şi premii la cele trei secţiuni la care au participat (trei grupe: creaţie, religie şi pictură). ,,Am avut posibilitatea de a vedea locuri frumoase, de a învăţa lucruri noi, mi-am făcut prieteni noi şi am experimentat munca în echipă” a mărturisit eleva Medre Ana Maria din Parohia Bătuţa.

Printre premianţii Protopopiatului Lipova s-au numărat: Hangan Claudiu –premiul I la creaţie ( Covăsănţ), Cimponeriu Bianca –premiul I la creaţie ( Radna), Gligor Ana Maria –premiul I la pictură ( Zăbrani), Gligor Raul –premiul I la Religie (Zăbrani), Mateş Amalia –premiu special ( Covăsânţ), Medre Ana Maria –premiul II la creaţie ( Bătuţa), Bărnău Dănuţ- premiul II la pictură (Chesinţ), Raicu Gabriel –premiul II la Religie ( Chesinţ), Gheorghevici Dean –premiul III la Religie (Chesinţ), Henţ Ana Maria –premiul III la creaţie (Covăsânţ).

De asemeni copii au mărturisit bucuria de a fi vizitaţi în tabără de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, care i-a binecuvântat dăruindu-le reviste şi iconiţe.