EXAMEN DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ ÎN ARHIEPISCOPIA ARADULUI

La Centrul eparhial din Arad a avut loc, marţi, 4 septembrie 2012, sesiunea de toamnă a examenului de capacitate preoţească pentru absolvenţii de învăţământ teologic, fii duhovniceşti ai Arhiepiscopiei Aradului, doritori să devină slujitori ai sfintelor altare.

Aceştia au susţinut proba scrisă şi proba orală, în sala de şedinţe a Centrului Eparhial. La examen s-au înscris şi au participat un număr de 7 candidaţi, Comisia de examinare, compusă din părinţi profesori de specialitate şi părinţii consilieri de la Centrul eparhial, a fost prezidată de Înalt Preasfinţitul Timotei, Arhiepiscop al Aradului. În deschiderea sesiunii Inalt Preasfinţia Sa, după ce a  a arătat importanţa acestui examen, care are drept scop evaluarea cunoştinţelor de specialitate, dar şi cercetarea devoţiunii sau chemării preoţeşti, esenţială atât pentru candidatul la hirotonie, cât şi pentru ierarhul care îşi va asuma înaintea lui Dumnezeu responsabilitatea ,,punerii mâinilor” peste  acesta, a urat participanţilor deplin suces.

În cadrul probei scrise, candidaţilor li s-au evaluat cunoştinţele din domeniul administrativ-bisericesc, drept canonic şi legislaţie, pastoral- misionar şi social, catehetic, mass- media şi activităţi cu tineretul, economic- financiar şi patrimonial. Proba orală a constat din examinarea cunoştinţelor de  teologie liturgică, muzică bisericească, omiletică şi catehetică.

După încheierea sesiunii de examen, în temeiul notelor şi mediei obţinute, toţi candidaţii au fost declaraţi promovaţi.  Aceştia vor avea dreptul să candideze la ocuparea unui post clerical în cadrul Arhiepiscopiei Aradului.