Mărturii ale unităţii ortodoxe – hramurile sfintelor mănăstiri Hodoş-Bodrog şi Bezdin

Urmând unei vechi tradiţii preoţii şi credincioşii ortodocşi români şi sârbi participă reciproc la sărbătorirea mai ales a hramurilor unor locaşuri de închinare aparţinând fie unora, fie altora. Acestea sunt mai evidente atunci când au ţinere la date diferite potrivit calendarului pe care  îl respectă, adică stil nou sau stil vechi.

Exemplul cel mai cunoscut este legat de hramurile sfintelor mănăstiri Hodoş-Bodrog şi Bezdin, ambele la Adormirea Maicii Domnului din 15, respectiv 28 august.

În acest an participarea ortodoxă română la hramul Bisericii Ortodoxe surori a fost mai deosebită datorită întreitei sărbători din cadrul acesteia, şi anume: hramul propriu-zis, aducerea cu acest prilej a icoanei Maicii Domnului de la Bezdin, copia sfintei icoane adusă în această mănăstire din Sfântul Munte Athos şi pregătirea moaştelor unui nou sfânt al Bisericii, Kiril Tvetkovici, trăitor în veacul al XVIII-lea în vatra mănăstirii, originar din Muntenegru.

S-a slujit vecernia cu litie din ajunul sărbătorii şi acatistul icoanei Maicii Domnului de către ierarhii prezenţi la praznic. Din partea Bisericii Ortodoxe Sârbe a participat Preasfinţitul Luchian episcopul sârbilor ortodocşi din România şi Preasfinţitul Nicanor al Vârşeţului iar din partea Bisericii noastre Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei al Aradului. Ierarhii prezenţi au rostit cuvântări legate de momentele sărbătorite precum şi de legăturile dintre cele două popoare. Instituţiilor româneşti prezente, Centrul Eparhial Arad şi Mănăstirea Hodoş-Bodrog, li s-a oferit în dar copii ale icoanei menţionate. În numele tuturor a mulţumit Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei şi totodată a transmis binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel cu alesele urări pentru realizările bisericeşti din această zonă de conlucrare frăţească ortodoxă.