Bucurii de Crăciun la Arad- Micalaca Veche

Duminica dinaintea Naşterii Domnului a adus aleasă bucurie în sufletele credincioşilor parohiei Arad Micălaca Veche II prin aceea că Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a săvârşit prima Sfântă Liturghie în biserica nou construită, cu hramul “Naşterea Domnului”, dorind ca în acest fel să fie marcat hramul sfintei biserici, în duminica cea mai apropiată de Crăciun. În cuvântul de învăţătură rostit, Înalt Preasfinţitul Timotei a arătat că tâlcuirea citirilor zilei, potrivit cazaniilor Duminicii Părinţilor după trup ai Mântuitorului, se temeluieşte pe cuvintele:,, Iată Acesta este pus spre căderea şi spre ridicare multora”(Luca 2, 34), în sensul că Dumnezeu este prezent pururea în viaţa creştină şi din darurile Sale se împărtăşesc   generaţii, doar că acestea trebuie să vadă lumina ce străbate veacurile spre cunoaşterea adevărului; în frumuseţea datinilor de Crăciun trebuie desluşit miezul duhovnicesc, nerămânând doar la cel pământesc, pământul se uneşte cu cerul spre slava lui Dumnezeu şi bunăvoirea între oameni.

Chiriarhul Aradului a felicitat preoţii parohiei: Iacob Bupte şi Mircea Bupte pentru realizările frumoase în plan economic şi social- pastoral, cât şi pe membrii formaţiilor corale parohiale – “Vestitorii” şi “Naşterea Domnului” pentru recentele premii obţinute prin participarea la Festivalul Internaţional de la Praga, 30 nov – 01 dec 2012.

Credincioşii prezenţi au avut bucuria de a fi părtaşi la finalizarea campaniei umanitare “Dăruieşte şi tu, un copil va zâmbi de Crăciun”, în urma căruia 50 copii din parohie, provenind din familii nevoiaşe, au primit astăzi pachete în valoare de 100 lei, conţinând alimente, dulciuri şi articole de igienă personală. Reuşita acţiunii s-a datorat coordonatorului, prof Carmen Crişan şi tuturor profesorilor, educatoarelor şi elevilor – peste 120 la număr – implicaţi în proiect, din Colegiul Economic Arad, Colegiul Naţional Elena Ghiba Birta Arad, Liceul tehnologic Francisc Neuman şi Grădiniţa cu program normal nr.11 Arad. Credincioşii parohiei au fost colindaţi de tineri din  Centrul de Integrare prin Terapie Ocupaţională Arad, care au fost răsplătiţi cu dulciuri specifice Praznicului Naşterii Domnului.

În finalul vizitei pastorale părintele paroh Iacob Bupte, vicar eparhial a mulţumit  ÎPS Timotei pentru vizita făcută, cât şi pentru permanenta părintească purtare de grijă.