PARTENERIAT EDUCAŢIONAL LA CHIŞINEU-CRIŞ

În perioada Postului Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, la Chişineu- Criş s-au pus bazele unui parteneriat educaţional încheiat între Liceul Teoretic ,, Mihai Veliciu” din oraș şi Parohia Ortodoxă Ţipari, reprezentată de preotul paroh Daniel- Mirel Dumitru. Obiectivul principal al acestui parteneriat îl constituie consolidarea relaţiilor şi a colaborării dintre Biserică şi Şcoală la nivel local, precum şi prezentarea tradiţiilor şi obiceiurilor legate de sărbătorile din această perioadă, îndeosebi cele legate de Praznicul Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos, în scopul cunoaşterii lor de către elevi şi totodată a păstrării, conservării şi transmiterii lor peste generaţii.

Astfel, zilele acestea, la invitaţia doamnei învăţătoare Urzică Doina, părintele Daniel Dumitru a vorbit elevilor din clasa a II-a, în prezența părinților acestora, despre semnificaţia spirituală a sărbătorilor mai importante din această frumoasă perioadă a Postului Crăciunului, începând cu sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei, ocrotitorul României, continuând cu prezentarea vieţii Sfântului Ierarh Nicolae şi încheind cu câteva gânduri legate de marea sărbătoare a întregii creştinătăţi, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos, sărbătoare a bucuriei, a păcii şi a bunăvoirii între toţi oamenii. Părintele le-a explicat copiilor că această perioadă din an este cea mai îndrăgită de ei şi cea mai plină de frumoase tradiţii şi obiceiuri populare româneşti, pe care ei sunt datori să le cunoască şi să le cinstească.

În încheierea expunerii legată de aceste frumoase sărbători, elevii îmbrăcaţi în costume populare şi pregătiţi de învăţătoarea lor, au oferit audienţei un frumos recital de colinde şi poezii dedicate acestui eveniment.La sfârşit părintele a împărţit tuturor elevilor iconiţe, dar şi pachete cu dulciuri, daruri din partea Sfântului Nicolae.

Seria acestor activităţi va continua la Chişineu- Criş şi în preajma altor sărbători importante din cursul anului.