ITINERAR CHIRIARHAL ARĂDEAN ÎN DUMINICA A XXXI-A DUPĂ RUSALII

La invitaţia Preasfinţitului Luchian Pantelici, Episcop- administrator al Episcopiei Ortodoxe Sârbe a Timişoarei, şi a comunităţii credincioşilor ortodocşilor sârbi din parohia Arad- Centru, păstoriţi de părintele Ocnean Plapsiti, în Duminica a XXXI-a după Rusalii, Înalt Preasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului a  oficiat Sfânta Liturghie în biserica parohiei ortodoxe sârbe Arad-Centru, în sobor cu ierarhul ortodox sârb, înconjuraţi de preoţi şi credincioşi. O zi de mare praznic pentru ortodocşii sârbi de pretutindeni care îl sărbătoresc în fiecare an la 27 ianuarie, stil nou, pe Sfântul Sava (c. 1175- 27 ianuarie 1235).

Sveti Sava este considerat una dintre cele mai importante figure ale istoriei sărbilor, cel mai tânăr fiu al domnitorului Ștefan Nemania, purtând numele de Rastko Nemanici,  prinţ al Zahulmiei, se călugăreşte  şi devine primul arhiepiscop al Bisericii Ortodoxe Sârbe autocefale, creatorul literaturii şi legislaţiei sârbe, întemeietorul mănăstirii Hikandar de pe Muntele Athos, cel care a redactat prima carte de legi din Serbia, Nomocanonul Sfântului Sava.

Este canonizat şi cinstit de Biserica Ortodoxă Sârbă, cea mai mare biserică din lumea ortodoxă, Catedrala din Belgrad, purtându-i numele. Preasfinţitul Luchian a exprimat în cuvinte alese legăturile frăţeşti ale clerului şi credincioşilor sârbi din Arad şi Banat cu IPS Arhiepiscop Timotei, statornicite de-a lungul anilor. La rândul său, în cadrul întrunirii festive de după Sfânta Liturghie, Inalt Preasfinţitul Arhiepiscop Timotei a mulţumit prentru cuvintele de apreciere şi a reafirmat bunele raporturi existente între cele două Biserici Ortodoxe la nivel local.

În după- amiaza zilei, Arhiepiscopul Aradului a participat la slujba de seară la Catedrala Arhiepiscopală ,, Sfânta Treime”, pentru credincioşii arădeni ziua de 27 ianuarie, pomenirea Aducerii Moaştelor Sfântului Ioan Gură de Aur, fiind una de sărbătoare deosebită, catedrala arădeană adăpostind racla cu o părticică din moaştele Sfântului Ioan Gură de Aur.