Sărbătoarea Bobotezei prăznuită la Arad

În ajunul marii sărbători a Botezului Domnului, Înaltpreasfinţitul Timotei Arhiepiscopul Aradului a oficiat Slujba Aghesmei celei Mari la Mănăstirea Sf. Simion Stâlpnicul din minicipiul Arad, înconjurat de soborul ieromonahilor şi diaconilor mănăstirii. În seara zilei, Înalt Peasfinţia Sa a participat la slujba Vecerniei cu Litie în biserica Parohiei Arad- Centru.

În ziua de Bobotează, ÎPS Timotei, înconjurat de soborul preoţilor şi diaconilor a oficiat Sfinta Liturghie arhierească, şi Sfinţirea cea Mare a Apei la catedrala arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din municipiul Arad. La timpul cuvenit Înaltpreasfinţia Sa a rostit un bogat cuvânt de învăţătură sub titlul ,,Glasul Domnului” explicând în lumina citirilor Apostolului şi Evangheliei praznicului, (Tit 2, Matei 3) conţinutul unor imne ale slujbei Aghesmei celei Mari, în sensul primirii de către credincioşi a darurilor Sfântului Duh , revărsate peste întreaga făptură prin botezul Mântuitorului sau arătarea Sa în lume, Cuvântul lui Dumnezeu, Fiul Însuşi, întărit prin glasul Părintelui Său şi adeverit prin sălăşluirea Sfântului Duh. prin care toate s- au făcut. A fost reamintit cuvântul profetului (Isaia 11), trăit acum spre împărtăşirea din ceea ce este dumnezieiesc, prin epifania sau arătarea Sfintei Treimi, în numele căreia se săvârşeşte şi Botezul mântuitor, iar cei botezaţi trebuie să aibe răspunsul cuvenit la chemarea glasului Domnului.

Credincioşii au participat cu multă evlavie, într-o ordine desăvârşită,  la sfinţirea apei şi au dus la casele lor apa sfinţită pentru a împărtăşi tuturor bucuria acestui mare praznic.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de către Corul Catedralei Arhiepiscopale, sub conducerea diac. Laviniu Morariu.

În ziua prăznuirii ,,Soborului Sfântului Ioan Botezătorul”, Chiriarhul a luat parte la Sfânta Liturghie în biserica parohiei  Arad- Centru, Catedrala veche din Arad.