Cerc pastoral-misionar în parohia Şoimoş

În după-amiaza zilei de Duminică,  24 martie 2013, în biserica purtând hramul,,Bunavestire” din parohia Şoimoş, protopopiatul Lipova din cadrul Arhiepiscopiei Aradului avut loc cea de a treia întâlnire a preoţilor din Cercul misionar nr. 2 Radna, având coordonator pe Preotul Ioan Jidoi. Cu aceast prilej soborul preoţilor participanţi, avându-l înfrunte pe Crinel Onea, Protopopul Lipovei, a oficiat slujba de hram, înconjurând  biserica, după rânduiala îndătinată, împreună cu toţi credincioşii. În continuare s-a oficiat Taina Sfântului  Maslu de obşte.

În partea oficială a întâlnirii, în cadrul Anului omagial dedicat Sfinţilor  Împăraţi Constantin şi Elena, Preotul Paroh Vasile Jivănescu a susţinut referatul cu tema: ,, Edictului de la Milan (313) şi urmările sale în plan social şi religios”. Pe marginea subiectului au mai exprimat completări şi alţi preoţi. De asemenea a fost adusă în discuţie şi tema pastoral-misionară: ,,Importanţa împărtăşirii copiilor”, asupra căreia, de asemenea, au fost exprimate opinii. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.