În lumina Sfintei Învieri

În cadrul parteneriatului educaţional cu Parohia Gurahonţ, protopopiatul Sebiş, desfăşurat sub genericul „Veniţi de luaţi lumină”, un grup de copii de la Grădiniţa din Gurahonţ, însoţiţi de educatoarele lor,  au luat parte de Sărbatoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, la slujba Sfintei Liturghii, pentru a se împărtăşi cu Trupul şi Sângele Mântuitorului, după ce au fost pregătiţi în cadrul programului „Hristos împărtăşit copiilor”.

Preotul paroh Dorel Moţ le-a vorbit copiilor despre Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, despre credinţa, înţelepciunea şi vitejia acestuia, dobândite în urma educaţiei primite din fragedă copilărie de la părinţii şi dascălii săi. Părintele a mulţumit educatoarelor pentru că se îngrijesc şi de educaţia spirituală a copiilor, împlinind îndemnul Mântuitorului Iisus Hristos. De asemeni părintele a subliniat bucuria credincioşilor prilejuită de prezenţa celor mici la biserică. După otpustul Sfintei Liturghii cei mici au primit din partea bisericii daruri, constând în iconiţe şi dulciuri. Parohia Gurahonţ desfăşoară în mod constant şi alte activităţi prin care copiii ajung să cunoască pe Dumnezeu şi să se iubească unii pe alţii.