ITINERAR ARHIERESC LA MĂNASTIREA ARAD- GAI

În Duminica a III-a a Sfântului Post, a Sfintei Cruci, Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a efectuat o vizită canonică la Sfânta Mănăstire Arad- Gai. La sosire Înaltpreasfinţia Sa a fost întâmpinat de către duhovnicul mănăstirii, părintele protosinghel Cleopa Jurj şi de către maica stareţă, stavrofora Magdalena Borteş. În noua biserică, purtând hramul „Acoperământul, veşmântul şi brâul Maicii Domnului”, construită între anii 2002- 2009 şi târnosită în anul 2011 de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, Chiriarhul a slujit Sfânta Liturghie arhierească în prezenţa soborului maicilor şi a mulţimii credincioşilor din municipiul Arad şi împrejurimi care vin în mod frecvent să se închine în acest loc de trăire duhovnicească deosebită.

În cuvântul de învăţătură, având ca titlu ,,Cumpăna dreptăţii sfinte”, din textul stihirii Ceasului al IX-lea şi legătura citirilor zilei (Evrei 4 şi Marcu 8), Înaltpreasfinţitul Timotei a arătat cum crucea fiecărui credincios primeşte răsplata strădaniei în cântarul urmării lui Hristos, adică dacă este în numele Mântuitorului, prin credinţa şi fapta pe măsură, punând înaintea ochilor sufletului celor prezenţi icoana Arhiereului Noului Testament, aşa cum e dată de Apostolul zilei, Cel care se aduce pe Sine Însuşi jertfă pentru cei care  şi-o însuşesc. ,,Calea este aceea pe care o oglindeşte Evanghelia zilei, a Sfintei Cruci: urmarea Mântuitorului prin luarea crucii proprii, adică închinarea întregii vieţi sufleteşti lucrării Lui, tocmai în această perioadă ce aminteşte de aceea a găsirii Sfintei Cruci a Mântuitorului de către Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, cu mărturii întărite de semne ce  au urmat pe tot parcursul istoriei bisericeşti. La mijlocul Postului Mare, altarul de jertfă al Mântuitorului cheamă aşadar spre împărtăşirea din roadele Învierii Sale”, a arătat Înaltpreasfinţia Sa.