VIZITĂ PASTORALĂ ÎN PAROHIA CUVIN

În Duminica a II-a din Post, credincioşii din parohia Cuvin, protopopiatul Lipova, împreună cu preotul paroh, Petru Jula, au avut bucuria de a-l avea ca oaspete pe Înalt Preasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului care a oficiat Sfânta Liturghie arhierească, în biserica parohială cu hramul ,, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa unui mare număr de credincioşi. În cuvântul de învăţătură, sub titlul ,,solidaritate omenească şi comuniune dumnezeiască”, chiriarhul a arătat legătura dintre citirile biblice ale zilei (Evrei 1; 2 şi 7; 8 , Marcu 2; Ioan 10), pe de o parte şi a acestora cu însemnătatea celei de a doua Duminici a Postului Mare, închinată Sfântului Grigore Palama, pe de alta, adică între unitatea fiinţei umane, trup şi suflet, cu tinderea spre desăvârşire, cu ajutorul darului divin. A subliniat, de asemenea, că  din jertfa Crucii Arhiereului veacurilor, credinciosul se împărtăşeşte prin credinţă şi fapte bune, Sfântul Constantin cel Mare şi cel pomenit acum, pilduind grăitor aceasta prin propria lor viaţă.

Tot în parohia Cuvin, în după- amiaza zilei, în prezența Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Timotei, s-a întrunit Cercul preoţesc pastoral misionar Șiria. După săvârşirea  Tainei Sfântului Maslu de obşte, în prezenţa preoţilor participanţi, preotul paroh a susținut referatul cu tema ,,Edictul de la Mediolan. Urmările sale pe plan religios, politic și social”. Au fost analizate şi aspecte privind atitudinea preotului față de practicile oculte.Preotul Iulian Botezatu, de la parohia Şiria, coordonatorul  cercului a adresat în final un cuvînt de mulțumire Înaltpreasfințitului Arhiepiscop  Timotei, pentru participare.