Vizită canonică la Mănăstirea Feredeu

În ziua de 23 aprilie, sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Izvorâtorul de Mir, Înalt Preasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului a oficiat Sfânta Liturghie arhierească la Mănăstirea Feredeu din cadrul Protopopiatului Lipova, – vatră monahală avându-l ocrotitor pe sfântul sărbătorit-înconjurat de un sobor de ieromonahi şi preoţi, în prezenţa unui mare număr de pelerini.

În cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej, sub titlul ,,Sfânt al primăverii duhovniceşti” Înalt Preasfinţitul Timotei evidenţiat personalitatea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, în credinţa Bisericii şi a poporului fiind semn al primăverii spirituale în armonie cu întreaga fire ce revine la o viaţă nouă şi care prin om este valorificată spre rodire.

Imnele praznicului îl arată vrednic de numele ce se tâlcuieşte ca lucrător al pământului, înţelegînd cel al sufletului credincios, pentru desăvârşirea întru Domnul, constituind pildă de urmat, în timpul pascal şi mereu.

Preacuviosul Arhimandrit Ilarion Tăucean, stareţul mănăstirii Feredeu, a mulţumit chiriarhului pentru preyenţă şi pentru grija pe care o poartă obştii sfintei mănăstiri.

În seara zilei, în cadrul serilor duhovniceşti organizate de Centrul Cultural- Pastoral ,,Sfântul Ierarh Nicolae” al Parohiei Arad-Bujac, la învitaţia preotului paroh şi în prezenţa unui numeros auditoriu, Înalt Preasfinţitul Arhiepiscop Timotei a susţinut, la sala de conferinţe a Centrului, conferinţa spirituală cu tema ,,Pomul raiului şi Sfânta Cruce”, atingând mai multe aspecte ale istoriei Sfintei Cruci în Sfânta Scriptur şi Istoria Bisericii, cu o subliniere aparte asupra Sfântului Mare Mucenic Gheorghe şi asupra Anului omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena.