Biserica este o îmbrăţişare

Cu acest titlu se desfăşoară în staţiunea balneo-climaterică Moneasa, jud. Arad, tabăra social-educativă organizată de Consiliul Judeţean Arad în perioada 8 – 13 iulie a.c. Programul se desfăşoară cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului, cu sprijinul nemijlocit al d-lui Nicolae Ioţcu, preşedintele Consiliului Judeţean Arad, în cadrul parteneriatului dintre instituţia menţionată, Centrul Cultural Judeţean Arad şi Arhiepiscopia Aradului, initiative şi coordonarea proiectului  aparţinând Părintelui Arhimandrit Teofan Mada.

De-a lungul celor şase zile 30 copii care, poate, n-au fost plecaţi niciodată de acasă şi nu au cunoscut ce înseamnă petrecerea timpului într-o tabără, vor pătrunde în frumuseţeaslujbelor de la schitul “Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din staţiune, în mirifica atmosferă a povestirilor religioase, a activităţilor educative şi recreative, a frumuseţilor deosebite la poalele Munţilor Codru Moma. Preoţii parohi s-au îngrijit de cele trebuincioase copiilor pentru bagajul de tabără, în timp ce Sectorul Social Filantropic al Arhiepiscopiei a asigurat produsele de igienă personală participanţilor.

Aducem şi pe această cale mulţumiri organizatorilor şi ostenitorilor acestei bucurii aduse copiilor, nădăjduind ca îmbrăţişarea Bisericii să-i cuprindă pe toţi întru spor duhovnicesc pe calea mântuirii.