MOMENT COMEMORATIV ÎN PAROHIA AGRIŞU MARE

Obştea credincioşilor din Parohia Agrişu Mare, Protopopiatul Ineu din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, în frunte cu Părintele paroh Adrian Zaha au dat veste tuturor fiilor satului, încă de la sărbătoarea Rusaliilor despre iniţiativa de a comemora, printr-o slujbă de pomenire, preoţii trecuţi la cele veşnice, care au deservit comunitatea. Astfel, în Duminica a II-a după Rusalii, a pomenirii Sfinţilor Români, în monumentala biserică parohială purtând hramul ,,Sfânta Cuvioasă Parascheva”, a fost oficiată Sfinta Liturghie, în cadrul căreia preotul  locului a evocat memoria şi personalitatea slujitorilor altarului bisericii parohiale. După otpustul sfintei Liturghii toţi cei prezenţi au înconjurat mormântul vrednicului preot Romul Motorca, ctitor al bisericii parohiale, personalitate marcantă a preoţimii arădene din  prima jumătate a veacului douăzeci, distins în anul 1934 cu Coroana României în grad de ofiţer, de la a cărui mutare la Domnul s-au împlinit anul acesta 67 de ani.

 

În cadrul slujbei de parastas oficiată la mormântul său, frumos împodobit cu flori, au fost pomeniţi şi ceilalţi preoţi ai parohiei, pomelnicul fiind încheiat cu numele vrednicului de pomenire, preotul Solomon Mican, fixat în memoria colectivă datorită realizărilor din anii păstoririi, pe tărâm pastoral- cultural şi gospodăresc. Răspunsurile liturgice, atât la Sfânta Liturghie, cât şi la slujba de pomenire, au fost date de către tânărul cor al parohiei, înfiinţat în urmă cu un an, la iniţiativa preotului paroh.