Cerc misionar în parohia Gurahonţ

Preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar Gurahonţ, protopopiatul Sebiş din Arhiepiscopia Aradului, coordonat, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Crăciun-Dorel Moţ, s-au întrunit în Duminica a V-a după Rusalii în biserica cu hramul „Buna Vestire” din parohia  Gurahonţ. Soborul preoţilor prezenţi a săvârşit Sfânta Taină a Maslului, la care au participat credincioşi din parohia Gurahonţ şi parohiile învecinate.

În partea a doua a întrunirii, în contextul Anului omagial dedicat Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, preotul Tuţu Petcuţ de la Parohia Secaş a susţinut tema „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena şi locurile sfinte”, evidenţiind că de numele  Sfântului Împărat Constantin cel Mare şi mai ales a mamei sale Sfânta Elena sunt legate cele dintâi pelerinaje la locurile Sfinte, unde împărăteasa Elena a pus temelie  mai multor biserici creştine.

Iar în cadrul temei cu caracter pastoral-misionar cei prezenţi au dezbătut subiectul „Preoţia lucrătoare prin iubire”,  subliniindu-se şi argumentându-se biblic Taina Preoţiei şi evidenţiind faptul că preoţii în Biserica Mântuitorului Iisus Hristos au misiunea de a propovădui şi de a transpune în viaţă iubirea mântuitoare, lucrătoare în fapte bune.Au urmat discuţii şi au fost aduse completări de către ceilalţi preoţi, subliniindu-se importanţa care trebuie dată misiunii preoţeşti şi disciplinei în ce priveşte săvârşirea Sfintelor Taine şi a slujbelor în biserică.

Seara s-a încheiat cu o agapă fraţească, în finalul întâlnirii, preotul paroh Crăciun-Dorel Moţ, mulţumind tuturor pentru participare.