Cerc misionar-pastoral la Parohia Bârzava

Duminică, 22 septembrie 2013, după Sfânta Liturghie, preoţii ce compun Cercul misionar Radna, din Protopopiatul Lipova, s-au întrunit în biserica parohiei Bârzava. Credincioşii acestei parohii au luat parte la Taina Sf. Maslu, oficiată de un sobor de preoţi.

Tema consfătuirii preoţilor din Cercul Radna a fost: ,,Sf. Împăraţi Constantin şi Elena, promotori ai păcii” precum şi ,,Consideraţii teologice despre Taina Sf. Maslu şi rostul Tainei în viaţa particulară a credincioşilor” şi  a fost prezentată de părintele paroh Gheorghe Bândea.

La întrunirea preoţilor şi la susţinerea referatului preotului paroh Gheorghe Bândea a fost prezent şi Preacuviosul părinte dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei şi responsabil cu cercurile pastoral-misionare, delegat al Centrului Eparhial.

Preacuviosul Părinte Iustin Popovici, felicitând pe susţinătorul referatului, a creionat pozitiv expozeul tematic a Cercului misionar.

Preotul paroh dimpreună cu oficilităţile locale au oferit preoţilor si înalţilor oaspeţi o agapă frăţească, unde dl. primar Gheorghe Faur a transmis sincere mulţumiri Înaltpreasfinţitului Părinte dr. Timotei, care prin binecuvântarea Sa, a făcut posibil acest moment spiritual în viaţa credincioşilor din Parohia Bârzava.