Comunicat de presă

Comunicat de presă

Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Aradului, face cunoscută necesitatea vacantării unor parohii din cadrul Eparhiei Aradului prin pensionarea personalului clerical la limită de vârstă (65 ani), datorită necesităților pastoral-misionare ce se impun în condițiile actuale, date de către promovarea unui mare număr de tineri teologi absolvenți din cadrul Eparhiei noastre.

Precizăm că numărul total de parohii care vor fi vacantate până la sfârșitul anului 2014 sunt în număr de aproximativ 28, urmând ca până la sfârșitul acestui an să se vacanteze un număr de 8 parohii (Curtici I, Arad-Centru IV, Șagu, Micalaca Nouă, Chișineu Criș I, Mâsca, Cruceni, Pâncota I), la care cei interesați vor putea să se înscrie avându-se în vedere metodologia și programul pentru candidare, care va fi comunicat prin Protoierii, pe site-ul Arhiepiscopiei Aradului, precum și la Centrul Eparhial, cu toate informațiile necesare.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Aradului