A doua zi de Crăciun la Arad

Sute de credincioşi au participat astăzi, a doua zi de Crăciun, la slujba de la Catedrala Veche „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Arad. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Înaltpreasfinţia Sa a arătat în cuvântul de învăţătură că sărbătoarea Crăciunului este şi a familiei creştine, a părinţilor şi a copiilor, în deosebi a mamelor care se jertfesc pentru formarea generaţiilor viitoare. Istoria înregistrează şi jertfe ale celor nevinovaţi, ca şi pruncii din Betleem, care au fost jertfiţi pentru Cel care a ridicat păcatul lumii. Maica Domnului, al cărei sobor este, în ziua a doua de Crăciun, este modelul pentru familie şi speranţa ocrotirii acesteia, potrivit şi Sfintei Evanghelii a zilei şi icoanei Sfântului Împărat Constantin şi a maicii sale Elena.

În cea de-a treia zi de Crăciun, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei va săvârşi Sfânta Liturghie la biserica din Cartierul Traian, din Oraşul Ineu, Protopopiatul Ineu.