Credincioşii din Parohia Micălaca Veche II şi-au sărbătorit hramul bisericii

Praznicul Naşterii Domnului a adus aleasă bucurie în sufletele credincioşilor parohiei Arad Micălaca Veche prin aceea că Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a fost prezent  în biserica nou construită cu hramul ,,Naşterea Domnului”. Chiriarhul a oficiat slujba Vecerniei, alături de preoţii şi diaconii slujitori, dorind ca în acest fel să fie marcat hramul acestei sfintei biserici. Răspunsurile la Slujba  Vecerniei, fiind date de Corul mixt ,,Naşterea Domnului” .

După oficierea slujbei Vecerniei, au urmat scurte alocuțiuni susținute de părintele paroh Iacob Bupte, promotorul și susținătorul acestei formațiuni corale. Acesta a evidenţiat munca şi prestaţia corului parohiei atât aici în ţară cât şi în străinătate, prin participarea la câteva festivaluri concurs, unde prin muncă şi devotament au reuşit să aducă 3 medalii de argint, dar şi recunoaşterea tradiţiei noastre strămoşeşti pe meleaguri străine.

După încheierea acestor alocuțiuni, corul a susținut un concert prin interpretarea a 10 colinde bisericești, piese specifice perioadei în care ne aflăm. Colindele alese, reuşind să capteze interesul şi atenţia acestora, transpunându-i într-o atmosferă sfântă, asemănătoare celei de la ieslea din Betleemul Iudeii, unde S-a născut Pruncul Iisus din Fecioara Maria (cf. Lc. 2,7).

Toate cele prezentate s-au desfăşurat ca activitate integrantă programului de cooperare transfrontalieră Ungaria-România 2007-2013 din proiectul ,,Crearea condiţiilor turistico-religioase promovate de Biserica Ortodoxă Română” derulat în parteneriat între Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria şi Arhiepiscopia Aradului. Pentru partea română a avut loc astăzi ultimul eveniment religios.

Cu această ocazie au fost prezenţi toţi cei care şi-au jertfit din timpul lor, pentru ca oraşul din Vestul ţării să aibă un nou obiectiv turistic, realizare de care se vor bucura atât copiii cât şi adulţii , deoarece, în urma finalizării acestui proiect European Transfrontalier, v-a lua naştere un parc unic în Municipiul Arad.

Chiriarhul Aradului a felicitat membrii formaţiilor corale parohiale ,,Naşterea Domnului” pentru premiile obţinute prin participarea la Festivalele Internaţionale si Naţionale cât şi pentru truda şi dragostea lor pentru muzica bisericească.

Momentul aniversar s-a încheiat prin cuvântul de mulțumire adresat de părintele paroh Iacob Bupte, Înaltpreasfințitului Părinte Timotei pentru sprijinul și cuvintele frumoase adresate acestui cor la acest ceas aniversar precum și dirijoarei pentru dăruire, coriștilor pentru abnegație și credincioșilor pentru aprecieri dorind tuturor mulți ani fericiți, bucurii duhovnicești și împliniri în lucrarea sfântă în ogorul Domnului, ca cei ce slujind oamenilor, slujesc lui Dumnezeu.