Patriotism creștin-ortodox

Cu ocazia Zilei Nationale a României, în Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Caporal Alexa, Arhiepiscopia Aradului, au avut loc manifestări religioase, culturale și patriotice. După Sfânta Liturghie, în biserică s-a săvârșit slujba Te-Deum-ului la Ziua Natională, după care părintele  paroh a ținut un cuvânt legat de importanța iubirii de țară și de limbă românească, evidențiind datoria pe care o au românii de a respecta identitatea națională dar și religioasă, moștenită de la strămoși.

După aceasta, corul de copii „Îngerașii” al parohiei, condus de pr. cons. Gabriel C. Mariș, parohul Bisericii, a oferit tuturor credincioșilor prezenți în biserică, un buchet de 12 cântece patriotice, toți adunați în mijlocul bisericii pe lângă cruce și steagul țării noastre. La ieșirea din biserică credincioșii au primit colăcei și au fost chemați, după versul cântecului „Hai să dăm mână cu mână/ Cei cu inima română” la o horă având în mijloc biserica satului, cea care îi ține uniți și cu Dumnezeu dar și cu semenii, după cele două mari porunci amintite în Evanghelia Duminicii a XV-a după Rusalii (Mt.22, 35-46).