Simpozion dedicat parintelui Ene Braniste, la Sibiu

La Facultatea de Teologie Ortodoxă “Sfântul Andrei Şaguna” a fost organizat în data de 29 noiembrie Simpozionul ştiinţific “Părintele Profesor Ene Branişte-ctitor de şcoală liturgică românească”. Lucrările Simpozionului au fost prezidate de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, la manifestare participând profesori de Teologie Liturgică de la mai multe universităţi din ţară (Bucureşti, Sibiu, Iaşi, Cluj, Arad, Oradea, Alba Iulia, Târgovişte, Piteşti) cadre didactice, doctoranzi şi studenţi.

Simpozionul de la Sibiu a fost precedat de Sfânta Liturghie săvârşită de Preasfinţitul Andrei Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi în capela Facultăţii de Teologie. La slujba religioasă a participat IPS Mitropolit Laurenţiu, preoţi profesori participanţi la Simpozion, cadre didactice universitare şi grupuri de studenţi teologi. După Sfânta Liturghie, IPS Mitropolit Laurenţiu şi soborul slujitor au săvârşit parastasul întru pomenirea părintelui profesor Ene Branişte şi a soţiei sale, doamna preoteasă Ecaterina Branişte.

Simpozionul dedicat marelui liturgist român s-a desfăşurat în Aula “Mitropolit Ioan Meţianu”, fiind prezenţi, pe lângă oaspeţii amintiţi, şi decanul facultăţii sibiene, pr. prof. univ. dr. Aurel Pavel, preoţi şi alţi invitaţi.

În cuvântul inaugural, IPS Mitropolit Laurenţiu le-a urat bun-venit liturgiştilor din întreaga, evidenţiind locul central pe care îl ocupă părintele Branişte în teologia liturgică românească.

Comunicarea ştiinţifică a ierarhului s-a intitulat “Viaţa ca o liturghie. Actualitatea operei Părintelui Profesor Ene Branişte la 100 de ani de la naşterea sa”, în conţinutul ei fiind subliniată unicitatea activităţii de cercetare a marelui liturgist român.

A urmat prezentarea comunicărilor ştiinţifice ale celorlalţi participanţi la acest Simpozion: Pr. Prof. Univ. Dr. Viorel Sava, Opera Părintelui Prof. Ene Branişte în contextul cercetării liturgice actuale; Arhid. Prof. Univ. Dr. Ioan Ică jr., Pr. Ene Branişte şi receptarea Sfântului Nicolae Cabasila în teologia românească; Pr. Lect. Univ. Dr. Emil Cioară, Aspecte liturgice şi pastorale în lucrarea «Despre Preoţie» a Părintelui Profesor Dr. Ene Branişte; Pr. Lect Univ. Dr. Lucian Farcaşiu, Părintele Ene Branişte şi explicarea istorică a cultului Bisericii în contextul epocii sale; Pr. Asist. Dr. Silviu Tudose, Chpul preotului în opera Părintelui Profesor Ene Branişte; Lect. Dr. Cezar Login, Unitatea liturgică a Bisercii Ortodoxe şi uniformitatea de ritual în scrierile Părintelui Ene Branişte şi Conf. Univ. Dr. Ciprian Streza, Părintele Profesor Ene Branişte şi începutul carierei sale teologice: «Liturghierul ortodox. Studiu istorico-liturgic», lucrare de refer0inţă în teologia românească.

La sfârşitul întâlnirii de la Sibiu a fost de asemenea discutat proiectul şi statutul «Asociaţiei liturgiştilor ortodocşi români – ENE BRANIŞTE», luându-se şi hotărârea publicării unei reviste de liturgică: «Revista Română de Studii Ltuirgice/Romanian Journal of Liturgical Studies». Decizia înfiinţării unei Asociaţii a Liturgiştilor Români a fost luată la Simpozionul Naţional de Teologie Liturgică care a avut loc la Arad, în primăvara anului 2012, acum la Sibiu fiind votat proiectul şi statutul Asociaţiei şi aleasă conducerea ei.