Anul Nou în Arhiepiscopia Aradului

În noaptea dintre ani, Înaltpreasfinţitul Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, s-a aflat în mijlocul clerului şi credincioşilor prezenţi în număr mare la Catedrala arhiepiscopală „Sfânta Treime” din Arad. Respectând hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, a oficiat Slujba la trecerea dintre ani, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Inaltpreasfinţia Sa a rostit un cuvânt despre ,,Anul împăcării şi al comuniunii”, prezentând iniţiativa conducerii bisericeşti privind Anul  2014 – ca An omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii) şi Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni în Patriarhia Română”, făcând totodată urările cuvenite şi dând îndrumările legate de viaţa creştină în cursul anului care a început.

În ziua de Anul Nou Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei a oficiat Liturghia Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din oraşul de reşedinţă. În cuvântul adresat credincioşilor, sub titlul ,,Întru numele Domnului”, înţelegând ieşirea din anul vechi şi intrarea în cel nou pentru un creştin ce poartă numele Mântuitorului, potrivindu-şi viaţa după chipul Acestuia. În acest sens s-a tâlcuit şi numele Domnului, ca Mântuitor şi Uns al lui Dumnezeu, potrivit şi înţelesului praznicului Tăierii împrejur cea după Trup a Domnului, şi a anului nou, întregind cu icoana Sfântului Vasile cel Mare, după cum a arătat chiriarhul.

Liturghia Sfântului Vasile cel Mare se săvârşeşte de zece ori pe an: în Ajunul Crăciunului şi în cel al Bobotezei, în ziua de prăznuire a Sfântului Vasile cel Mare, pe 1 ianuarie, în primele cinci duminici din Postul Mare, în Joia Mare şi în Sâmbăta Mare.

În seara zilei, la reşedinţa chiriarhală a avut loc îndătinata Recepţie de Anul Nou, oferită de către Inaltpreasfinţitul Timotei preoţilor şi credincioşilor.