Numărul 1 al revistei ,,Biserica şi Şcoala” a Arhiepiscopiei Aradului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a apărut publicaţia religioasă ,,Biserica şi Şcoala”, Anul XCIV (94),  nr. 1/ianuarie 2014, care cuprinde 8 pagini.

Din paginile revistei spicuim următoarele titluri: ,,Sfânta Euharistie în Rugăciunea Domnească”, diac. Dan-Marius Braiţ; ,,Puterea harică a apei sfinţite”, protos. dr. Iustin Popovici; ,,Ianuarie, luna marilor asceţi”, prof. drd. Marcel Tang; ,,Despre Sfânta şi Dumnezeiasca Euharistie”, dr. Stelian Gomboş; ,,Despre problemele morale şi sociale ale tinerilor…”, arhim. dr. Teofan Mada; iar pe ultimele pagini, la rubrica ,,Actualitatea eparhială”, sunt menţionate evenimente mai importante din viaţa bisericească arădeană, precum şi itinerarul pastoral al Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei. De asemenea, am ţinut să amintim faptul că  Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, i-a acordat, d-lui Prof. univ. dr. Aurel Ardelean, Rector fondator – Preşedintele Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” din Arad, Medalia şi Diploma Omagială „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, cu ocazia anului omagial „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, la împlinirea a 1700 de ani de la Edictul de la Mediolanum.

Medalia şi Diploma omagială „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” au fost acordate în semn de respect pentru activitatea d-lui Prof. univ. dr. Aurel Ardelean, Rector Fondator – Preşedintele UVVG, desfăşurată în cadrul Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” din Arad şi a Bisericii Ortodoxe Române. La fel, d-l prof. univ. dr. Aurel Ardelean, la festivitatea de oferire a premiilor academice din cadrul ,,Galei Premiilor Academice 2013”, organizată în Aula ,,Ştefan Cicio Pop”, din cadrul UVVG, Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, i s-a acordat o Diplomă pentru activitatea depusă la promovarea imaginii Universităţii de Vest ,,Vasile Goldiş” din Arad, lucru arătat şi în cuprinsul revistei eparhiale. Revista poate fi cumpărată de la pangarul Catedralei Arhiepiscopale şi de la celelalte biserici şi mănăstiri din eparhie.