Cerc misionar-pastoral în Parohia Cuied, Prot. Sebiş

În dupa amiaza zilei de 25 mai 2014, preoţii Cerului misionar Buteni, prot. Sebiş, coordonat de pr. Marian Ciucur, s-au întrunit pentru a săvârşi Taina Sfântului Maslu la Biserica ,,Sf. Ierarh Vasile cel Mare” din Cuied.

Au participat preoţii aparţinători cercului misionar: Mihail Popa (Parohia Sebiş II), Vasile Nistor (Parohia Chisindia), Terentie Dragoş (Parohia Cărand), Traian Pui (Parohia Păulian), Pop Gheorghe Cristian (Parohia Revetiş), Doru Mariuţa (Parohia Camna, Protopopiat Ineu) şi preotul paroh Stan Gheorghe Stănel.

Cuvântul de învăţătură a aparţinut părintelui iconom stavrofor Vasile Nistor, acesta vorbind despre rolul Tainei Spovedaniei şi a Împărtăşaniei în viaţa creştinului cât şi despre rolul domnitorului Constantin Brâncoveanu în viaţa cultural-religioasă a românilor.

Întrunirea s-a încheiat cu o agapă frăţescă oferită de părintele paroh şi credincioşii parohiei.

Ultima actualizare (Luni, 26 Mai 2014 18:00)