Liturghie arhierească la Mănăstirea Arad-Gai

Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului s-a aflat duminică, 25 mai 2014, în mijlocul obştii monahale de la Mănăstirea arădeană Gai. La sosire Înaltpreasfinţia Sa a fost întâmpinat de obştea maicilor în frunte cu maica stareţă stavrofora Magdalena Borteş. În noua biserică, purtând hramurile ,,Acoperământul, Veşmântul şi Brâul Maicii Domnului”, construită între anii 2002- 2009 şi târnosită în anul 2011 de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, Chiriarhul a slujit Sfânta Liturghie arhierească împreună cu duhovnicul Sfintei Mănăstiri, în prezenţa soborului maicilor şi a mulţimii credincioşilor din municipiul Arad şi împrejurimi, care vin în mod frecvent să se închine în acest loc de trăire duhovnicească deosebită.

La momentul rânduit, Chiriarhul, în cuvântul de învăţătură intitulat ,,Lumina cea adevărată”, a arătat cum în ultima duminică dintre cele ce preced praznicul Înălţării Domnului şi consacrată vindecării orbului din naştere, prin pericopele zilei Fp. Ap. 16 şi Ioan 9, se lămuresc cuvintele Mântuitorului ,,Eu sunt Lumina lumii”, adică, aceea care ,,luminează tuturor”, ajungând la aflarea credinţei adevărate, potrivit imnului liturgic. În aceasta se vădeşte şi lucrarea Bisericii prin Sfintele Taine ce luminează viaţa creştinului spre plinitate şi înveşnicire, a amintit Chiriarhul.

La final, duhovnicul mănăstirii, în numele obştii monahale şi a credincioşilor, a mulţumit Înaltpreasfnţitului Părinte Timotei pentru bucuria prilejuită cu ocazia acestei împreună slujiri.

Mănăstirea ,,Sfântul Simeon Stâlpnicul”  situată în cartierului arădean Arad – Gai este des vizitată de către  Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei al Aradului, această vatră monahală fiind odinioară şi reşedinţă de vară a ierarhilor străvechii eparhii arădene.

Ultima actualizare (Luni, 26 Mai 2014 17:43)