Simpozion și concurs internațional Sfinții Brâncoveni, apărători ai credinței și ai neamului românesc

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Timotei, Arhiepiscopul Aradului, vineri, 23 mai a.c., la Seminarul Teologic Ortodox din Arad, s-a desfășurat a VI-a ediție a Simpozionului și concursului internațional de creație literară, creație plastică și artă fotografică  Sfinții Brâncoveni, apărători ai credinței și ai neamului românesc, întrucât Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2014 Anul omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei  Împărtăşanii) şi Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni în Patriarhia Română.

Evenimentul a reunit 80 de cadre didactice și 130 de elevi din 6 țări (Republica Moldova,  Belgia, Germania, Italia, Ungaria și România), care și-au manifestat interesul pentru cele 6 secțiuni propuse de organizatori: Rolul şi importanţa Sfintelor Taine, Spovedania şi Împărtăşania, în viaţa creştinului; Martirii români – stâlpi ai Ortodoxiei româneşti; Constantin Brâncoveanu – Bazileu susţinut de românii epocii; Constantin Brâncoveanu –  protector al culturii româneşti şi europene; Stilul brâncovenesc în palatele şi mănăstirile din Ţara Românească; Biserica şi şcoala: proiecte, parteneriate, jurnale de călătorie, excursii.

 

După slujba de Te-Deum oficiată de Înaltpreacuviosul Părinte dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului, pr. prof. Pompiliu Gavra, directorul Seminarului, pr. prof. Codin Șimonca-Oprița, pr. Emil Roman şi arhidiac.prof. Tiberiu Ardelean, în prezenţa invitaţilor:  pr. inspector Florin Sirca de la ISJ Arad, pr.lect.univ.dr.Lucian Farcașiu de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii Aurel Vlaicu din Arad, conf.univ. dr.Sorin Bașchiru, președintele senatului UVVG Arad, lect.univ.dr. Florica Faur de la Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei din cadrul Universității Vasile Goldiş din Arad, d-na  prof. Mihaela Voștinar, director al Șc.GimnazialeCaius Iacob Arad, pr. Mircea Bupte și pr. Emil Roman de la parohia Micălaca Veche, elevii participanţi şi-au prezentat lucrările şi au fost premiaţi. Premiile au fost oferite de Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei și de Preaonoratul Părinte Protopop Flavius Petcuț de la Protopopiatul Ortodox Român Arad.

Toate lucrările participanților (eseuri, articole, referate și creații literare) au fost cuprinse în două volume distincte, intitulate sugestiv Sfinții Brâncoveni, apărători ai credinței și ai neamului românesc. Lucrările de artă plastică şi artă fotografică au putut fi văzute în expoziţia al cărui vernisaj a avut loc după prezentarea şi lansarea volumelor.

Organizatorii acestei activități au fost: pr. prof. Pompiliu Gavra, pr. prof. Codin Şimonca-Opriţa, pr. prof. Dacian Emilian Nan, arhid. prof. Tiberiu Ardelean, lect. univ. dr. Florica Faur, prof. Mihaela Voştinar, prof. Beatrice Mandă,prof. Mihaela Neagoe, prof. Georgiana Petic-Bătrîn, prof. dr. Diana Şimonca-Opriţa, prof. Camelia Nan.

Dintre parteneri amintim: Arhiepiscopia Aradului; Parohiile ortodoxe din Chitighaz – Ungaria; Dortmund – Germania; Praga – Cehia; Rocca di Papa – Italia; Liege – Belgia;  Micălaca Veche – Arad, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad; Casa Corpului Didactic Alexandru Gavra Arad; Universitatea Aurel Vlaicu Arad; Universitatea de Vest Vasile GoldişArad; Şcoala Gimnazială Caius Iacob Arad; Colegiul Naţional Elena Ghiba Birta, Arad; Colegiul Naţional Moise NicoarăArad; Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad.

Mulțumirile noastre se îndreaptă către sponsorii principali ai evenimentului: ÎPS Părinte Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu de la Arhiepiscopia  Aradului, pr. Mircea Bupte, fam. Cosma Teodor, d-l Epure Octavian, și d-na Tamaș Elisabeta de la parohia Micălaca Veche, d-na avocat Oana Tutunaru, d-na director Elena  Kovacs de la Auto Schunn Arad și d-l prof.univ.dr. Teodor Pătrăuță de la UVVG Arad.


Ultima actualizare (Luni, 26 Mai 2014 17:39)