PROGRAMAREA CONFERINŢELOR PREOŢEŞTI DE PRIMĂVARĂ ÎN ARHIEPISCOPIA ARADULUI

Urmare Hotărârii Sfântului Sinod din 29 octombrie 2012, privind declararea anului 2014 ca An omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii)şiAn comemorativ al Sfin­ţilor Martiri Brâncoveni”, în Patriarhia Română. Astfel:

În primul semestru al a­nu­lui 2014, tema este tratată sub genericul Sfân­ta Spo­ve­danie şi Sfânta Îm­păr­tă­şanie sub aspect biblico-patristic, dogmatic-mo­ral, liturgic şi pastoral”.

La acest protopopiat, Conferinţa semestrială de primăvară va avea loc în data de:

  1. Arad – 26 Mai 2014
  2. Ineu – 27 Mai 2014
  3. Lipova – 3 Iunie 2014
  4. Sebiş –  5 Iunie 2014

Conferinţele vor începe de la ora 9:00 şi vor fi prezidate de Chiriarh sau un delegat al acestuia de la Centrul Eparhial.

Conferinţa va fi precedată de Slujba de Te-Deum, săvârşită în prezenţa tuturor preoţilor din protopopiat. La lucrările conferinţei vor fi convocaţi şi sunt îndatoraţi să participe toţi preoţii şi diaconii din protopopiat, inclusiv preoţii profesori de la Şcolile teologice, preoţii cu activităţi caritative şi preotul militar.

Ultima actualizare (Vineri, 23 Mai 2014 14:16)