Sărbătoarea Înălţării Domnului în Parohia Micalaca Veche

La praznicul Înălţării Domnului, în biserica cu hramul ,,Naşterea Domnului” a parohiei Arad- Micălaca Veche II, au fost săvârşite slujbe de pomenire pentru cei care s-au jertfit pentru apărarea poporului român, în prezenţa unui număr mare de credincioşi, a elevilor Şcolii Gimnaziale ,,Caius Iacob” din Arad, cât şi a reprezentanţilor autorităţilor judeţene şi municipale, toţi, într-un singur gând şi cu lumânări în mâini au adus omagiul şi cinstirea lor, eroilor neamului.

Slujba de pomenire a eroilor români a fost săvârșită înaintea crucii din fața bisericii, sfințită anul trecut în prezența Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, ridicată prin osârdia unei bune credincioase a parohiei, întru pomenirea copiilor ei, Andreea şi Adrian, trecuţi la cele veşnice în urmă cu noua ani într-un tragic accident în Franţa. Slujba Parastasului a fost urmată de un moment artistic susţinut de elevii Şcolii Gimnaziale ,,Caius Iacob” Arad, încheierea aparţinând corului parohiei.
În cuvântul de învăţătură, preotul Iacob Bupte a mulţumit tuturor credincioşilor prezenți pentru ofrandele aduse, amintind faptul că prin hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din anii 1999 şi 2001, sărbătoarea Înălţării Domnului a fost consacrată ca zi a Eroilor şi sărbătoare naţională bisericească, îndemnându-i pe toţi să aducă mulțumire lui Dumnezeu, deoarece, prin jertfa multor eroi ai neamului românesc s-a păstrat dreapta credință, s-a păstrat fiinţa națională, s-a păstrat integritatea sufletului românesc. De aceea, să îi cinstim prin pomenire în rugăciune, dar și prin fapte bune, prin care să arătăm iubirea față de Hristos Biruitorul morții, față de Biserică, față de țară și față de neam. Iar Ziua Eroilor să fie prilejul de aducere aminte de jertfa înaintaşilor pentru libertate şi demnitate a întregului neam, cu îndemn mereu reînnoit şi adresat generaţiilor tinere ca eroismul să se strămute în cuceririle ştiinţei, în frumuseţile artei şi culturii, în bogăţia unei vieţi bineplăcute lui Dumnezeu

 

La final au fost dăruite ofrande tuturor celor prezenţi.

Ultima actualizare (Vineri, 30 Mai 2014 09:18)