Sub semnul Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena – Concurs şi simpozion naţional de creaţie literară, artă plastică şi artă fotografică

Joi, 16 mai 2013, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad s-a desfăşurat Concursul şi Simpozionul naţional de creaţie literară, plastică şi artă fotografică Sub semnul Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena.

Întrucât în şedinţa de lucru din 24-25 octombrie 2012, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2013 ca An omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena în Patriarhia Română, la împlinirea a 1700 de ani de la Edictul de toleranţă religioasă de la Milan al împăratului Constantin cel Mare (313 – 2013),simpozionul şi concursul se doresc a fi un eveniment complementar manifestărilor de amploare naţională organizate în ţară cu această unică ocazie.

După  slujba de Te-Deum oficiată de pr.Mircea Bupte, pr. Pompiliu Gavra, pr. Marian Neagoe şi diac.prof. Tiberiu Ardelean, în prezenţa invitaţilor: Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop dr.Timotei Seviciu de la Arhiepiscopia Ortodoxă Arad, pr.inspector Sirca Florin de la ISJ Arad, lect.univ.dr. Murg Adrian de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii ,,Aurel Vlaicu” din Arad, lect.univ.dr. Florica Faur de la Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei de la Universitatea ,,Vasile Goldiş” din Arad, elevii participanţi şi-au prezentat lucrările şi au fost premiaţi.

La cele 3 secţiuni ale concursului au participat 140 de elevi din întreaga ţară, iar în cadrul simpozionului ne-au onorat cu participarea 30 de cadre didactice de diferite specializări, lucrările lor (eseuri, articole şi referate) fiind cuprinse în două volume distincte, intitulate sugestiv Sub semnul Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. Lucrările de artă plastică şi artă fotografică au putut fi văzute în expoziţia al cărui vernisaj a avut loc după prezentarea şi lansarea volumelor.

Iniţiatorii şi organizatorii proiectului au fost: director prof. Mihaela Voştinar, prof. Adina Matei, prof. Beatrice Mandă, prof. Mihaela Neagoe, prof. Daniela Chiş de la Şc.Gimnazială ,,Caius Iacob” din Arad, pr.director prof. Pompiliu Gavra, pr.prof. Codin Şimonca Opriţa, pr. prof. Dacian Emilian Nan, diac. prof.Tiberiu Ardelean de la Seminarul Teologic Ortodox Arad, prof. Georgiana-Petic Bătrîn de la Colegiul Naţional ,,Elena Ghiba Birta “ Arad, prof.dr.Diana Şimonca Opriţa de la Colegiul Naţional ,,Moise Nicoară” Arad şi prof. Camelia Nan de la Lic. Tehnologic ,,Francisc Neuman” Arad. Mulţumim tuturor pentru implicarea în cadrul acestui eveniment şi felicitări  elevilor câştigători!