Cerc misionar în parohia Secaş

Duminică, 01.06.2014,  preoţii din cadrul Cercului pastoral-misionar  Nr. 3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit la Biserica ortodoxă cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh” din parohia  Secaş, protopopiatul Sebiş.

În cadrul acestei întruniri s-a săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au participat credincioşi din parohia Secaş şi parohiile învecinate.

După oficierea tainei Sfântului Maslu, un bogat cuvânt de învăţătură a fost rostit de fiul satului,  PC. Pr. Petcuţ Flavius, protopopul Aradului.

Având în vedere anul omagial euharistic al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii şi Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni au fost susţinute temele : 1. Sfânta Împărtăşanie ca mijloc de vindecare spirituală într-o lume secularizată; 2. Rolul Tainei Spovedaniei în pastoraţia individuală a credincioşilor; 3. De ce botezăm copiii?Temeiuri biblice în acest sens, de către preotul Moţ Dorel, parohia Gurahonţ.

 

 

Au urmat discuţii şi au fost aduse completări de către ceilalţi preoţi. La cercul pastoral au luat parte, profesorul de religie şi cântăreţii bisericeşti din parohiile învecinate.

În finalul întâlnirii, preotul paroh Petcuţ Tuţu  a mulţumit tuturor pentru participare. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Ultima actualizare (Miercuri, 04 Iunie 2014 19:39)