Zi de sărbătoare pentru profesorii care predau disciplina Religie

Ziua de 30 mai 2014 a prilejuit întâlnirea cadrelor didactice care predau disciplina Religie ortodoxă, în aula Facultăţii de Teologie Ortodoxă “Ilarion Felea” Arad, întâlnire care marchează finalul anului şcolar 2013-2014. Cadrele didactice s-au bucurat de prezenţa şi binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, precum şi a Preacuviosului Părinte Consilier dr. Iustin Popovici şi a Părintelui Inspector eparhial Octavian Blaj.

Întâlnirea s-a vrut a fi o şedinţă de lucru şi informare, dar şi un moment festiv. În acest sens, inspectorul şcolar, diac. Florin Sirca a prezentat un raport sintetic privind activităţile derulate în semestrul II al anului şcolar în curs, precum şi aspecte şi precizări privind mobilitatea personalului didactic (titularizarea conform art. 253, evaluarea dosarelor pentru obţinerea gradaţiilor de merit, precizări privind concursul pentru obţinerea definitivatului şi a titularizării – sesiunea 2014, precum şi aspecte privind editarea nr. 19 al revistei Catehetul). De asemenea, Preacucernicul Părinte Pompiliu Gavra, directorul Seminarului Teologic Ortodox Arad şi Preacucernicul Părinte Profesor Dacian Nan au prezentat aspecte legate de cultura organizaţională a Seminarului Teologic Ortodox.

 

Caracterul festiv al întâlnirii a fost conferit de momentul în care Înaltpreasfinţia Sa, dr. Timotei Seviciu şi Preacuviosul Părinte Consilier, protosinghel dr. Iustin Popovici au înmânat profesorilor îndrumători diplome pentru cei 180 elevi care au obţinut rezultate remarcabile la concursul judeţean „Hristos în şcoală” şi Olimpiada de Religie – etapa locală şi judeţeană. Dintre aceştia, 30 de premianţi vor participa, prin purtarea de grijă a Arhiepiscopiei Aradului, la Reuniunea Tinerilor Ortodocşi , la Baia Mare, 3-6 septembrie 2014. De asemenea, celor 20 cadre didactice care s-au evidenţiat prin rezultate şi activităţi la clasă, în şcoală, ori la nivel judeţean sau naţional li s-a conferit Diploma de merit „Episcop dr. Grigorie Comşa”.

În cuvântul adresat celor prezenţi de către Înaltpreasfinţia Sa dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, au fost felicitaţi atât educatorii cât şi educabilii premianţi, Înaltpreasfinţia Sa insistând asupra importanţei permanentizării legăturii dintre Biserică şi Şcoală, subliniind faptul că „îndemnăm profesorii care predau Religie şi elevii lor să se implice –prin activităţi- în viaţa şcolii şi a parohiei. Aceasta este pentru noi şi pentru ei nu numai o datorie, ci şi o tradiţie”, făcând referire în acest sens la foaia bisericească „Biserica şi Şcoala”.

Ultima actualizare (Miercuri, 04 Iunie 2014 19:07)