CONFERINŢĂ PREOŢEASCĂ LA PROTOPOPIATUL LIPOVA

Marţi, 3 iunie 2014, a avut loc Conferinţa pastorală de primăvară, a preoţilor din cuprinsul Protopopiatului Lipova. După ce s-a oficiat slujba de Te-Deum la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Lipova, la ora 9.00, preoţii s-au întâlnit în Sala de şedinţe a Protopopiatului Lipova, unde au început lucrările Conferinţei de la ora 10.00. P.C. părinte protopop Crinel – Ioan Onea a rostit cuvântul de deschidere a Conferinţei, subliniind vastitatea, complexitatea şi în acelaşi timp actualitatea temei hotărâtă de Sfântul Sinod: „Sfânta Spovedanie şi Sfânta Împărtăşanie sub aspect biblico-patristic, dogmatic-moral, liturgic şi pastoral”. Conferinţa preoţească s-a desfăşurat sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, fiind prezenţi şi P.C. preot Blaj Mihai, inspector eparhial şi D-na contabil-şef Borteş Angela. Conferenţiar a fost desemnat a susţine tema P.C preot Radeş Mihai de la Parohia Mâsca, iar coreferenţi au fost P.C. preot Popa Aurelian de la Parohia Chesinţ, P.C. preot Murgu Marius de Parohia Groşii Noi, P.C. preot Ilica Dacian de la Parohia Troaş şi P.C. preot Mercea Nelu de la Parohia Măderat.

 

La final, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop a concluzionat ca reuşită această Conferinţă, felicitându-i pe preoţii referenţi pentru aspectele subliniate în lucrările lor, dar şi pe preoţi care au problematizat pe marginea temei cu aspecte practice întâlnite la parohii, legate de Taina Spovedaniei şi de Taina Euharistiei.

Ultima actualizare (Miercuri, 04 Iunie 2014 19:30)