Cerc pastoral Arad

În data de 19.06.2014, a avut loc în biserica închinată „Sfâtului Prooroc Ilie Tesviteanul” din cartierul Silvaş-Cadaş al Parohiei Ortodoxe Arad Şega II întâlnirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-Misionar Arad. Întrunirea a avut ca temă – în conformitate cu preverile sinodale –„Taina Sfintei Spovedanii – aspecte pastoral-misionare”.

Referatul a fost susţinut de către P.C. Părinte paroh Aurel Bonchiş de la Parohia Arad Şega II. Preacucernicia Sa a evidenţiat faptul că Sfânta Taină a Spovedaniei este cel mai eficient mijloc de pastoraţie individuală pe care preoţii trebuie să-l valorifice în slujirea lor, mai ales în contextul societăţii secularizate de astăzi, când, adesea, credincioşii, îndeosebi cei din mediul urban, tind să confunde consilierea psihologică cu Taina Spovedaniei.

Pe lângă aceste aspecte, au mai fost discutate şi alte chestiuni legate de activitatea pastoral-misionară şi administrativă a preoţilor din cuprinsul Cercului pastoral-misionar Arad.

Ultima actualizare (Miercuri, 25 Iunie 2014 22:09)