Cerc misionar in parohia Silindia

Preotii din cadrul cercului pastoral misionar nr. 3 Tarnova, coordonat de P.C. pr. Teodor Paiusan, s-au intrunit in dupa-amiaza zilei de 29 iunie, la biserica cu hramul “Sfintii Apostoli Petru si Pavel” din parohia Silindia, protopopiatul Ineu. Preotii au savarsit Sfanta Taina a Maslului, la care au participat credinciosi din parohie, precum si din localitatile invecinate. In cadrul intrunirii preotul Teodor Paiusan de la parohia Tarnova in conformitate cu programul aprobat si cu binecuvantarea Inalt Preasfintitului Parinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, a sustinut un referat dedicat Anului omagial euharistic si Anului comemorativ al Sfintilor Martiri Brancoveni. Cu acest prilej au fost abordate urmatoarele teme:

  1. Martiriul pentru credinta a unui voievod care a pus in balanta lasitatea sau moartea martirica, acesta a preferat martiriul in scene de grozavie greu de imaginat.
  2. Legatura dintre practica bisericii apostolice la care participam si invatatura Sfintilor Apostoli Petru si Pavel referitoare la Taina Spovedaniei si a Impartasaniei accentuand iertara omului fata de semeni si cercetarea interioara inainte de impartasanie.

In continuare, a urmat o agapa frateasca unde s-au purtat discutii pe teme social-pastorale si filantropice. In finalul intalnirii preotul paroh Leonardo Doca a multumit tuturor pentru participare.

Ultima actualizare (Joi, 03 Iulie 2014 08:54)