Un nou număr al revistei ,,Biserica şi Şcoala”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a apărut publicaţia religioasă „Biserica şi Şcoala“, anul XCIV (94),  nr. 6/iunie 2014, care cuprinde 8 pagini. Din paginile revistei precizăm următoarele titluri:

,,Postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel”, redacţia; ,,Constantin Brâncoveanu (1688-1714), Domnul celor 26 de ani fără războaie”, Pr. Nicolae Rădulescu; ,,Domniţa Bălaşa Brâncoveanu”, prof. Camelia Simona Nan; ,,Crezul în Taina Pocăinţei şi a Euharistiei”, prof. Beatrice Mandă; ,,Cuvânt anivesar la ziua de naştere a IPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului”, protos. Iustin Popovici. Pe ultimele pagini ale revistei, la rubrica „Actualitatea eparhială“, sunt menţionate evenimente mai importante din viaţa bisericească arădeană, precum şi itinerarul pastoral al Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei. De asemenea, pe ultima pagină am prezentat Tematica Examenului de Admitere în Facultăţile de Teologie Ortodoxă 2014 şi perioada de înscriere la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, precum şi actele necesare la înscriere.

Revista poate fi cumpărată de la pangarul Catedralei arhiepiscopale şi de la celelalte biserici şi mănăstiri din eparhie.

Ultima actualizare (Marţi, 15 Iulie 2014 15:56)