Ziua Imnului

Într-o atmosferă sărbătorească, pe platoul din faţa Palatului Administrativ din Arad, s-a desfăşurat ceremonialul religios şi militar ocazionat de Ziua Imnului Naţional al României în prezenţa oficialităţilor de seamă ale urbei noastre.

Ceremonialul a fost deschis de către ÎPS Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, înconjurat de un sobor de preoţi care au oficiat serviciul religios. În cuvântul său Înaltpreasfinţitul Timotei a scos în evidenţă importanţa imnului naţional pentru poporul nostru făcând o trecere în revistă a apariţiei sale. Întâistătătorul eparhiei noastre a menţionat că toţi cei implicaţi în apariţia acestui imn au fost oameni ai Bisericii, oameni de cultură cu dragoste de Dumnezeu şi de ţară.

Ceremonialul a continuat cu o expunere tehnică despre imnul naţional şi s-a încheiat cu intonarea acestuia de către toţi cei prezenţi.

Ultima actualizare (Joi, 31 Iulie 2014 09:57)