Cerc pastoral-misionar în Parohia Cintei

Din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Dr. Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Duminică 03 August 2014 s-a întrunit în biserica cu hramul ,,Înălţarea Domnului” din parohia Cintei, cercul pastoral-misionar Zărand.

Soborul preoţesc care alcătuieşte acest cerc pastoral misionar, s-a întrunit sub protia Înaltpreacuviosului Dr. Iustin Popovici, consilier cultural, delegatul Înaltpreasfinţitului Timotei, Arhiepiscopul Aradului, la săvârşirea Tainei Sfântului Maslu de obşte.

În cuvântul de învăţătură Părintele Iustin Popovici după ce a transmis cuvântul de binecuvântare al Înaltpreasfinţitului Timotei a arătat importanţa Duminicii a VIII-a după Pogorârea Sfântului Duh prin relaţia dintre Sfânta Euharistie şi Tainei Sfântului Maslu ca terapie duhovnicească a credincioşilor.

De asemenea, în cuvântul de învăţătură a exemplificat aspectul tainei euharistice şi al martiriului în contextul anului euharistic şi al martiriului Sfinţilor Brâncoveni arătându-se că prin mărturisirea sinceră a păcatelor în Taina Spovedaniei devenim vrednici de Hristos prin suprema jertfă euharistică. De asemenea s-a arătat că martiriul Sfinţilor Brâncoveni dovedeşte ataşamentul faţă de dreapta credinţă şi neamul românesc.

 

În cadrul cercului-misionar Pr. Paroh Dr. Nicu Breda a susţinut referatul legat de Taina Sfintei Euharistii în viziunea Sfântului Ioan Gură de Aur exemplificând grija ierarhiei bisericeşti şi vrednicia celor ce se apropie de această Sfântă Taină. Înaltpreacuviosul Iustin a oferit comunităţii o copie după icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hodoş-Bodrog, la care după finalul Tainei Sfântului Maslu credincioşii s-au închinat primind ungerea cu untdelemn sfinţit.

La final prin  Înaltpreacuviosul Părinte Consilier Dr. Iustin Popovici, preotul paroh a mulţumit purtării de grijă a Înaltpreasfinţitului Timotei care cercetează anual această parohie în contextul activităţilor pastoral-sociale şi misionare derulate de preotul paroh şi organismele parohiale.

Cercul pastoral-misionar s-a desfăşurat sub oblăduirea Maicii Domnului al cărui post îl trăim duhovniceşte.

Ultima actualizare (Miercuri, 27 August 2014 22:40)