Tundere în monahism la Schitul Bodrogu-Vechi

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, părintele protos. Teodor Vid, exarh şi consilier administrativ-bisericesc al Arhiepiscopiei Aradului, împreună cu arhimandritul Nestor Iovan, stareţul Sfintei Mănăstiri Hodoş-Bodrog şi protos. Grigore Timiş, duhovnicul schitului de maici, au săvârşit sâmbătă, 2 august, la slujba Vecerniei şi slujba tunderii în monahism a sorei Marinela-Claudia Pleş, în prezent monahia Nectaria.

Maicile vieţuitoare în Schitul Sfânta Cuvioasă Paraschiva din Bodrogul Vechi au cântat Braţele părinteşti şi au dat răspunsurile la strană. Maica Ioresta a fost naşa de călugărie – cea care a luat-o sub mantia sa pe sora Marinela-Claudia, care se pregătea de mult timp pentru acest moment. Momentul tunderii presupune pe lângă tăierea părului – semnul renunţării la voia proprie-, şi primirea hainelor şi a însemnelor monahului: cămaşa, crucea pectorală, paramanul, dulama (antereul), brâul, papucii, rasa, potcapul (scufia), mantia, mătaniile, crucea şi făclia.

 

La finalul slujbei, părintele exarh Teodor Vid a rostit un cuvânt de învăţătură, vorbind despre viaţa călugărească şi despre acest moment important din viaţa monahiei Nectaria.

După slujba de seară a călugăriei, monahia Nectaria va rămâne cinci zile şi cinci nopţi în biserică, fără să vorbească cu cineva. Ea îşi va petrece timpul în rugăciune.

Ultima actualizare (Luni, 04 August 2014 15:29)