Cerc Pastoral-Misionar la Parohia Vânători, Protopopiatul Arad

În Duminica a X-a dupa Rusalii, 17.08.2014, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-Misionar Chişineu-Criş, s-au întâlnit in dupa-amiaza zilei la Biserica cu hramul Sfinţii ,,Arhangheli Mihail şi Gavriil,, din Vânatori, Protopopiatul Arad. Preoţii au savârşit Taina Sfântului Maslu, iar cuvantul de învaţatura a fost rostit de Pc. Preot Dumitru Daniel de la Parohia Chişineu-Criş I, coordonatorul Cercului Pastoral Misionar. În cuvantul său de învaţatură a aratat că, credinţa puternică în Hristos adduce cu sine darurile cele dumnezeiesti de tămăduire atât a sufletului cât şi a trupului.
După săvârşirea Sfântului Maslu, Preotul Paroh Dorel Ancuţa a mulţumit tuturor pentru participare la această Sfântă Taină. În continuare, preotul Dorel Ancuţa a susţinut referatul cu tema ,,Constantin Brâncoveanu-apărător al intereselor religioase ale românilor din Transilvania,,, s-a evidenţiat rolul important pe care l-a avut domnitorul Constantin Brâncoveanu în timpul când în Transilvania pe la anul 1701, credincioşii ortodocşi erau îndemnaţi să se unească cu Biserica Romei, iar Constantin Brâncoveanu a fost un puternic apărător al ortodocşilor care au rămas statornici în dreapta credinţă. Ziua s-a încheiat cu o agapă frăţească.

 

Ultima actualizare (Marţi, 19 August 2014 10:13)