Cerc misionar în parohia Mădrigeşti

În data de 21.09.2014, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din parohia  Mădrigeşti, protopopiatul Sebiş.

În cadrul acestei întâlniri a luat parte şi Preonoratul Părinte Protopop Botea Alexandru, protopopiatul Sebiş.Preoţii participanţi au săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte, credincioşii din parohia Mădrigeşti şi parohiile învecinate.

Având în vedere anul omagial euharistic al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii şi Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni au fost susţinute temele : 1. Liturghia – anticipare a vieţii veşnice; 2.Familia creştină şi rolul ei.3.Relaţia preotului cu autorităţile locale.Temele au fost tratate şi prezentate de părintele Petcuţ Tuţu de la parohia Secaş.

În cadrul Sfintei Liturghii, spunea părintele, are loc o Sfântă Taină – Sfânta Euharistie care este numită de Sfinţii Părinţi “leac al nemuririi”, deoarece credinciosul care o primeşte, devine o “părticică din Hristos”, iar după Sfântul Chiril al Ierusalimului devenim “hristofori”, adică purtători de Hristos, având în noi sămânţa vieţii veşnice.Putem astfel afirma că lumea a fost creată pentru cina mesianică în care de fiecare dată Sfântul Potir anunţă întruparea Domnului, Crucea, Învierea şi a doua Venire a Sa.

 

După susţinerea temelor au urmat discuţii şi au fost aduse completări de către ceilalţi preoţi.La cercul pastoral au luat parte şi cântăreţii bisericeşti din parohiile învecinate.

În finalul întâlnirii, preotul paroh Ştefănuţ Lucian  a mulţumit  Preaonoratului Părinte Protopop Botea Alexandru pentru participare şi celorlalţi preoţi şi credincioşi.Seara s-a încheiat cu o agapă fraţească.

 

Ultima actualizare (Marţi, 23 Septembrie 2014 16:53)