CONSFĂTUIREA PROFESORILOR DE RELIGIE ÎN ARHIEPISCOPIA ARADULUI

Vineri, 19 septembrie 2014, în sala de festivităţi a Colegiului Tehnic „Aurel Vlaicu” Arad, a avut loc consfătuirea cadrelor didactice care predau disciplina Religie ortodoxă în Arhiepiscopia Aradului. Participanţii s-au bucurat de prezenţa Înaltpreasfinţiei Sale, Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscop al Aradului şi a Precuvioşiei Sale, Preacuviosul Părinte Iustin Popovici, consilier cultural al centrului eparhial. Inspectorul şcolar pentru Religie, diac. Prof. Sirca Florin a prezentat o consistentă diagnoză a procesului educaţional – disciplina Religie- pentru anul şcolar 2013-2014, precum şi direcţii de acţiune prioritare pentru anul şcolar 2014-2015. S-a făcut şi o analiză a rezultatelor obţinute de profesori şi elevi la concursurile cu tematică religioasă, precum şi a rezultatelor obţinute de cadrele didactice participante la concursul de titularizare 2014.

Înaltpreasfinţitul Timotei a adresat cuvinte de laudă şi felicitări elevilor şi cadrelor didactice care au obţinut rezultate remarcabile, făcând însă trimitere la cuvintele Sf. Ap. Pavel: „Cine stă, să aibă grijă să nu cadă”, atrăgând atenţia că rezultatele obţinute trebuie să-i motiveze şi să-i ambiţioneze  pe aceştia.

De asemenea, în acest cadru festiv a avut loc lansarea nr. 19 a revistei „Catehetul”, revista de metodică şi spiritualitate a profesorilor de religie arădeni, precum şi prezentarea conţinutului nr. 8 a foii religioase „Biserica şi Şcoala”

 

 

 

 

Ultima actualizare (Marţi, 23 Septembrie 2014 16:40)