Ortodoxia în culori

Seminarul Teologic Liceal Ortodox din Arad a fost gazda unui eveniment deosebit, dedicat copiilor din eparhia Aradului. Vineri, 19 septembrie 2014 a avut loc festivitatea de premiere a copiilor participanți la concursul de desen „Ortodoxia în culori” desfășurat de Arhiepiscopia Aradului în parteneriat cu Asociația Filantropia Arad.

Concursul s-a desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului în fiecare Duminică a lunii august, în locațiile parohiilor care dețin centru pastoral dedicat activităților educativ religioase cu copii. Atelierul de creație a însumat activități de arte plastice-desen cu acuarelă, tempera, creioane colorate, pe pânză, hârtie și sticlă, pe următoarele teme dicutate înainte, într-o oră de cateheză: 1 – Adormirea Maicii Domnului (desenarea icoanei Adormirii Maicii Domnului), 2 – Familia mea creștină – după modelul brâncovean (relatarea martiriului familiei Domnitorului Constantin Brâncoveanu), 3 – Biserica mea (desenarea bisericii parohiale cu toate detaliile ei, după vizitarea și analizarea ei exterioară) și 4 – Sf. Euharistie (desenarea preotului împărtășind copiii în biserică).

S-au urmărit aprofundarea cunoștințelor religioase, descoperirea frumuseții icoanelor prezentate în cateheze și a arhitecturii bisericii, oferirea unei alternative la petrecerea timpului liber cum ar fi timpul petrecut de cei mici în faţa televizorului sau a calculatorului, dezvoltarea creativităţii, imaginaţiei şi simţului artistic, precum şi a deprinderilor de comunicare şi lucru în echipă și dezvoltarea relației dintre copiii implicați în proiect și Biserică.

 

Festivitatea a început la ora 13,30 în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, reprezentați ai Asociației Filantropia Arad și a tuturor celor implicați în proiect.

„Cei premiați sunteți meșteri în culori – a transmis copiilor Înaltpreasfințitul Părinte Timotei – faptul că v-ați prezentat la concurs a arătat că aveți dragoste pentru arta picturii, desenului, a iconografiei bisericești. Să căutați să înțelegeți de acum frumusețea icoanelor noastre și ce ne vorbesc chipurile de pe ele.”

Au fost acordate 4 premii I, 13 premii II, 11 premii III, 4 premii speciale și 20 de premii „colorate”. Diplomele și darurile au fost acordate personal de Înaltpreasfințitul Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului și au conținut icoane, cruci, acatiste, cărți de colorat, cărți cu povești biblice, dulciuri și, prin grija unor oameni credincioși, aparate foto digitale pentru primele premii.

Cu această ocazie a avut loc și vernisajul expoziției tuturor desenelor celor aproape 500 de copii implicați din cele 15 centre pastorale din Arhiepiscopia Aradului: Arad – Bujac, Arad – Micălaca Veche II, Arad – Șega I, Sântana, Covăsînț, Șepreuș, Seleuș, Horia, Caporal Alexa, Firiteaz, Dorgoș, Buhani, Țărmure, Zimbru și Șeitin.

Expoziția va rămâne deschisă timp de 10 zile.

Ultima actualizare (Marţi, 23 Septembrie 2014 16:43)