REUNIUNEA NAŢIONALĂ A TINERILOR ORTODOCŞI, BAIA MARE, 3 – 6 septembrie, 2014

În perioada 3-6 septembrie 2014, un grup de 50 de tineri, cu binecuvântarea Înaltpresfinţitului Timotei, Arhiepiscop al Aradului, au participat în municipiul Baia Mare, la Reuniunea Naţională a Tinerilor Ortodocşi.  Participanţii au fost elevi premianţi la Olimpiada de Religie sau alte discipline, elevi seminarişti sau tineri studenţi care se implică prin voluntariat în activităţile derulate în parohii ale eparhiei. La această manifestare, aflată la prima ediţie,  au participat în jur de 3500 de tineri din eparhiile din ţară şi diaspora, însoţiţi de preoţi, alături de 150 de delegaţi ai  Bisericilor Ortodoxe surori din străinătate (Patriarhia Ierusalimului, Ucraina, Polonia, Bulgaria, Congo, etc).

Organizatorii acestei acţiuni de anvergură (prin “sufletul” acesteia – pr. Milan Bălan, consilier eparhial) şi-au propus această REUNIUNE deoarece, după cum afirma sfinţia sa: “s-a ajuns la o stare de risipire colectivă şi îndeosebi interioară, fără precedent, improprie omului, creat ca fiinţă integră, unitară şi echilibrată. Asistăm la înăbuşirea spiritului românesc pe diferite căi, iar oamenilor le este jenă să-şi afirme identitatea şi există pericolul pierderii ei.  În aceste împrejurări, Reuniunea Tinerilor Ortodocşi poate fi un act încurajator de afirmare şi rezistenţă. Biserica nu face decât să-şi împlinească misiunea…Este momentul în care tânăra generaţie să preia mesaje adânci: cine sunt?,  că nu e totul pierdut, că e posibil să pierdem tot patrimonial material dar sufletul să ne rămână viu…Facem religie în şcoală dar e prea puţin faţă de orele de antiteism care se propagă pe toate undele. Acum însă vrem să-i învăţăm pe tineri să strângă rândurile, să solidarizeze în jurul propriei identităţi. Un gest mic, dar important. Acest exerciţiu al solidarităţii culturale şi religioase romîneşti trebuie experimentat, iar această experienţă se numeşte. REUNIUNEA NAŢIONALĂ A TINERILOR ORTODOCŞI”.

 

Dacă acestea au fost unele din obiectivele declarate ale Reuniunii, atunci putem spune că ele au fost realizate cu succes. Municipiul Baia Mare a devenit pentru 3 zile un oraş al purităţii şi încrederii în Dumnezeu (tricourile purtate de participanţi au fost de culoare albastră şi au fost purtate pe parcursul acţiunii!), un oraş al spiritualităţii şi mărturisirii de credinţă ortodoxă (salutul reuniunii a fost “Hristos în mijlocul nostru! – Este şi va fi!), capitala spiritualităţii culturale şi a tradiţiilor româneşti (în Procesiunea “Bucuria credinţei” aproape toţi participanţii au purtat costume populare), un oraş al luminii, bucuriei şi prieteniei (tinerii participanţi au relaţionat, dialogat pe teme religioase  şi diverse). Atributele ar putea continua, dar doar cei preznţi ar putea exprima cu fidelitate sentimentele care le-au trăit în aceste moment.

Momentele de trăire liturgică (participări la Sf. Liturghie la catedrala episcopală “Sf. Treime” şi în cele 12 parohii organizatoare, precum şi la rugăciunea de seară din faţa catedralei) au alternat cu  dezbateri organizate în grupuri mici (10-15 tineri), în şcoli din Baia Mare pe teme diverse: “Sfinţii Brâncoveni-modele ale credinţei mărturisitoare”, “Tinerii în lumina anului omagial euharistic”), cu participări la conferinţe: “Ortodoxia şi identitatea noastră naţională”susţiniută de actorul şi scriitorul Dan Puric, “Pintea Vitezul şi curaşul de a sta împotrivă” susţinută de dr. Ioan Marchiş şi prof. univ. dr. Teodor Ardelean, vizite la obiective turistice şi culturale: Muzeul Satului,  Pavilionul de Etnografie, Muzeul de Artă şi Muzeul de Istorie, mănăstirea Săpânţa, cimitirul vesel din Săpânţa. programe artistice susţinute de tinerii participanţi. Arhiepiscopia Aradului a fost reprezentată de grupul de dansatori ,,Păstrătorii Tradiţiei” din Parohia Ortodoxă Covăsânţ, sub coordonarea părintelui Blaj Octavian,  care a prezentat o suită de dansuri specifice zonei, fiind îndelung aplaudaţi de spectatori.

În fiecare seară, într-un spaţiu amenajat în apropierea Catedralei Episcopale, au avut loc activităţi recreative, concerte la care au fost invitaţi artişti de prestigiu (Dinu Iancu Sălăjanu, Ansablul Naţional Transilvania, Marius Ciprian Pop, grupul Brio Sonores, Paula Seling).

Un moment plin de trăire şi emoţii a fost Procesiunea ,,Bucuria credinţei”, din 5 septembrie 2014,  la care au participat tinerii ortodocşi (aproape toţi au purtat costume populare!) şi preoţii însoţitori, care împreună au străbătut pe un traseu de câţiva kilometri oraşul, intonând imne religioase şi cântece patriotice. Procesiunea a reuşit să impresioneze locuitorii oraaşului, încât mulţi au aplaudat participanţii de la balcoane sau unii chiar s-au alăturat acestora în drumul lor spre catedrala Sf. Treime, momentul încheindu-se cu rostirea (de către toţi participanţii!) a rugăciunilor de seară, consemnate în caietul reuniunii.

Ziua de 6 septembrie a însemnat şi finalul reuniunii, zi în care pe esplanada din faţa catedralei episcopale tinerii, locuitorii oraşului şi reprezentanţi ai comunităţii locale au participat la Sf. Liturghie, oficiată de IPS Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, PS Petroniu, Episcop al Sălajului, PS Iustin Sigheteanul, Episcop al Maramureşului, alături de un sobor de preoţi şi diaconi.

Tinerii din Arhiepiscopia Aradului au  fost găzduiţi de enoriaşi ai parohiei ortodoxe Măgherăuş-Tăuţi, care sub păstorirea părintelui paroh Ioan Cânţa şi a tinerilor voluntari ne-au oferit momente de aleasă ospitalitate şi reală prietenie creştinească. Îndelungile îmbrăţişări şi lacrimile despărţirii dintre gazde şi oaspeţi au adeverit faptul că deşi timpul petrecut împreună a fost scurt s-au legat prietenii.

Organizatorii acestei acţiuni: diac. prof. Sirca Florin, pr. Prof. Nan Dacian şi prof. dr. Sinaci Maria, mulţumesc Înaltpreasfinţiei Sale Timotei, Arhiepiscopul Aradului precum şi colaboratorilor de la centrul eparhial pentru sprijinul acordat pentru buna desfăşurare a acestei activităţi, spre împlinirea lucrărilor Bisericii şi a Şcolii.

Ultima actualizare (Joi, 18 Septembrie 2014 17:22)