Lansarea proiectului ,,Alege Şcoala” în Arhiepiscopia Aradului

Marţi, 21 octombrie a.c., la Centrul cultural-pastoral ,,Sfântul Ierarh Nicolae” al Parohiei Arad –Bujac, Protopopiatul Arad, a avut loc lansarea proiectului „Alege Şcoala în regiunile de dezvoltare Vest, Sud-Vest Oltenia şi Nord-Vest!”.

La eveniment a fost prezent Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, care a rostit şi un cuvânt de binecuvântare în debutul evenimentului. Totodată, au luat parte preoţi implicaţi în programele catehetice derulate la nivelul parohiilor Arhiepiscopiei Aradului, oficialităţi locale şi judeţene, reprezentanţi ai Centrului de Cultură Judeţean Arad şi a Inspectoratului Şcolar Judeţean Arad, profesori de religie, precum şi alţi invitaţi dornici să ajute la promovarea proiectului educativ.

În continuare părintele diacon Florin Marica, coordonatorul proiectului a dat citire mesajului Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, privind importanţa actului educativ, iar reprezentanta Fundaţiei World Vision Romania, Mădălina Dicu a accentuat importanţa parteneriatului cu Patriarhia Română în prevenirea abandonului şcolar.

Au urmat alocuţiunile rostite de oficialităţile prezente la întâlnire, care au salutat acest important proiect prin implicarea şi susţinerea activităţilor educative, de prevenire a abandonului şcolar, ce vor avea loc la nivelul eparhiei Aradului.

Prezentarea proiectului „Alege Şcoala” a fost realizată de către părintele Constantin Naclad, managerul proiectului, care a sintetizat principalele coordonate vizate de acest important proiect educativ, la nivelul Patriarhiei Române.

Cele 6 centre ,,Alege Şcoala” din Arhiepiscopia Aradului au fost prezentate de către părintele Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului. În continuare, pr. dr. Constantin Naclad, managerul proiectului, a făcut cunoscute celor de față obiectivele propuse de proiectul „Alege Şcoala” în regiunile de dezvoltare Vest, Sud-Vest Oltenia şi Nord-Vest!”, arătând că principalul scop al acestuia este dezvoltarea unor comportamente şi a unor atitudini pozitive faţă de şcoală, pentru copiii din mediul rural şi urban, bazate pe iubirea faţă de Dumnezeu şi față de semeni.

Prevenirea abandonului şcolar

La fel ca şi primele două proiecte „Alege Şcoala!”, iniţiate în 2009, respectiv în 2010, de către Patriarhia Română şi World Vision România, şi finalizate în anul 2013, acest nou proiect îşi propune prevenirea şi combaterea fenomenului de părăsire timpurie a şcolii, prin elaborarea şi implementarea unui plan de acţiune şi a unor măsuri inovative, la nivel multiregional, menţinerea în sistemul de educaţie a persoanelor expuse acestui risc, precum şi dezvoltarea unor acţiuni remedial corective, pentru persoane care au părăsit timpuriu şcoala, din regiunile Vest, Sud-Vest Oltenia şi Nord-Vest.

Principalele activităţi ale proiectului se referă la: formarea specifică a 53 de preoţi şi a 53 de cadre didactice implicate în prevenirea fenomenului abandonului şcolar, în vederea furnizării programelor de prevenţie şi corecţie; elaborarea unui Toolkit educaţional şi dezvolatarea unei platforme educaţionale virtuale; organizarea de activităţi tip „Şcoală de Duminică” şi „Şcoală după şcoală” pentru aproximativ 1.643 de copii şi tineri din mediul rural şi urban şi pentru 1.314 de părinţi ai acestora; organizarea a 12 sesiuni de tabere de creaţie şi a unui concurs cu premii – pe teme religioase.

Proiectul „Alege Şcoala în regiunile de dezvoltare Vest, Sud-Vest Oltenia şi Nord-Vest!” se va desfăşura pe parcursul a 18 luni (aprilie 2014 – octombrie 2015) şi este cofinanţat din Fondul Social European, prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Axa Prioritară 2, Domeniul Major de Intervenţie 2.2.