Cercul pastoral-misionar Arad

În această săptămână, preoţii şi diaconii de la parohiile din municipiul Arad s-au reunit în biserica Parohiei Micălaca Nouă – zona 300 Arad, pentru a dezbate una din temele stabilite de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române pentru anul 2014 şi anume: Anul omagial euharistic şi Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni. După un cuvânt de bun venit adresat clericilor prezenţi de pr. Emil Roman, preoţii recent numiţi la parohii din municipiu, şi anume: pr. consilier Gabriel Mariş, de la Parohia Aradul Nou, pr. Petre Ursulescu, de la Parohia Micăiaca Nouă şi pr. Aurelian Popa, de la Parohia Micălaca Veche II, au prezentat fiecare un scurt bilanţ de activitate, fiind călduros primiţi în rândul celorlalţi slujitori din Arad. A urmat apoi tratarea temei de către pr. Gheorghe Oprea, parohul Bisericii Micălaca Nouă. Părintele referent a expus succint tema privind: „300 de ani (2014) de la Martiriul Sfinţilor Brâncoveni – Constantin Vodă cu cei 4 fii ai săi şi al Sfetnicului Ianache“. La final, pr. Gheorghe Oprea a fost felicitat pentru maniera în care a tratat tema şi pentru frumoasa biserică nouă, pe care, începând cu anul 2003, a reuşit să o edifice în Parohia Micăiaca Nouă – zona 300 Arad.

Ultima actualizare (Sâmbătă, 29 Noiembrie 2014 12:31)