Cerc misionar în Parohia Sâmbăteni

 

Duminică seara, 07.12.2014, preoţii din Cercul misionar-pastoral Radna au avut ultima întâlnire din acest an în biserica cu hramul ,,Sf. Nicolae” din parohia Sâmbăteni. Soborul de preoţi, coordonat de P.On Părinte Protopop Ioan Jidoi, Protopopul Lipovei, a oficiat Taina Sf. Maslu, protos fiind Pr. Marian Neagoe, revizor contabil la Centrul Eparhial.

Cuvântul de învăţătură a fost rostit de P.On. Părinte Protopop Ioan Jidoi care făcând o legătură între pericopa evanghelică din dumineca a 27-a după Rusalii ( a vindecării femeii gârbove) şi  Taina Sf. Maslu la care am luat parte,  a scos în evidenţă darurile pe care le primim de la Hristos , vindecarea sufletească şi trupească pe care fiecare credincios o primeşte de la Doctorul sufletelor şi al trupurilor , de la Cel ce a ,,venit să tămăduiască orice boală şi orice  neputinţă  ”.

Pr. Paroh Ioan Braiţ a mulţumit tuturor celor prezenţi la acest festin liturgic. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Fotografie-0090 IMG_0018 IMG_0022