Slujire arhierească în Parohia Arad-Faleza Sud

În Duminica a 25-a după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a oficiat Sfânta Liturghie şi i-a binecuvântat pe credincioşii Parohiei ,,Sfântul Nicolae”, Arad-Faleza Sud, la începutul Postului Crăciunului.

Chiriarhul arădean a săvârşit Sfânta Liturghie înconjurat de preoţii acestei parohii şi mulţime de credincioşi, în biserica aflată în construcţie.

La momentul rânduit, chiriarhul, în cuvântul de învăţătură, a făcut legătura dintre citirile scripturistice ale zilei (Efeseni 4; Luca 10) şi Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române privind însemnătatea Anului omagial eugaristic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii), prin îndemnul ca fiecare să fie cu adevărat aproapele aproapelui ca urmare a lucrării samaritene observată în toată istoria bisericească.

Părintele paroh Pavel Brânduşe a mulţumit Chiriarhului pentru vizita efectuată şi binecuvântarea arhierească oferită credincioşilor acestei parohii

Ultima actualizare (Miercuri, 19 Noiembrie 2014 00:28)