A treia zi de Crăciun la Catedrala Veche din Arad

In a treia zi de Crăciun, când se face pomenirea Sfântului Arhidiacon Ștefan, credincioșii parohiei Arad-Centru, au avut bucuria de-al avea in mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei. Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de un ales sobor de preoți si diaconi.
In cuvântul de învățătura ,,Vremea roadelor”, chiriarhul, la încheierea Anului omagial euharistic si totodată comemorativ pentru martirii brâncoveni, potrivit citirilor zilei (Fp. Ap. 6-7; Mt. 21), îndeamnă încă odată la perseverarea în comuniunea de jertfă a Bisericii spre dobândirea împărăției cerești; cugetând la iubirea de oameni a lui Dumnezeu, care cere și răspunsul acestora, prin practicarea virtuților spre o continuă ridicare din alunecarea de care vorbește Sfânta Scriptură dând și certitudine mantuirii, a spus chiriarhul.
La momentul rânduit a hirotonit intru diacon pe tânărul teolog Iulian Ivănuț.

Protos. Iustin Popovici

IMGP9182 IMGP9183 IMGP9184 IMGP9185 IMGP9189