Numărul pe Decembrie al revistei eparhiale ,,Biserica şi Şcoala”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a apărut publicaţia religioasă ,,Biserica şi Şcoala”, Anul XCIV (94),  nr. 12/decembrie  2014.

Din cuprinsul revistei amintim următoarele titluri: Mesajul Preafericitului Părinte Patriarh DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul împlinirii a 30 de ani de arhipăstorire a Eparhiei Aradului de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop TIMOTEI, intitulat: ,,Trei decenii de slujire rodnică în Eparhia Aradului”; ,,Moştenirea Împărăţiei cereşti” – Pastorala Înaltpreasfinţitului Părinte TIMOTEI, Arhiepiscopul Aradului, la Naşterea Domnului 2014; Întronizarea Mitropolitului IOAN al Banatului; Colinde vechi din părţile Aradului; Înaltpreasfinţitul Părinte TIMOTEI Seviciu, sărbătorit la trei decenii de slujire în Eparhia Aradului; ,,Hristos euharistic – îndumnezeirea omului”, pr. Aurel-Leonardo Doca; ,,Naşterea Domnului – Sărbătoarea dragostei creştine”, pr. Adorian-Lucian Trif; Anul Omagial – 2015;

Revista cuprinde şi nenumărate aspecte din actualitatea eparhială cu cele mai importante evenimente cultural-religioase din luna Decembrie: Slujiri chiriarhale şi vizite pastorale; Activităţi educaţionale şi sociale; Cercuri pastoral-misionare; Festivalul ,,Doxologia” la Arad, etc., precum şi itinerarul chiriarhal al Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu.

Revista are 8 pagini şi poate fi cumpărată de la pangarul Catedralei Arhiepiscopale, de la Magazinul Diecezana, precum şi de la celelalte biserici şi mănăstiri din cuprinsul Eparhiei arădene.