Olimpiada de Religie – etapa locală

Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, în Eparhia Aradului, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului,  a avut loc etapa locală a Olimpiadei de Religie ortodoxă pentru elevii din cl. VII – XII. În cele 14 centre din judeţ au participat 175 elevi, a căror cunoştinţe în domeniul religios au fost evaluate de către comisii locale alcătuite din profesori de religie din zonele respective.

Tot în aceiaşi zi s-a desfăşurat şi concursul „Lăsaţi copiii să vină la Mine” destinat elevilor din cl. V – VI, la care au participat 56 concurenţi.

Conform regulamentului de concurs, primii cinci candidaţi din fiecare an de studiu, care au obţinut minim nota 8,00 s-au calificat la etapa judeţeană, care va avea loc în data de 28 februarie 2015, la Seminarul Teologic Ortodox Arad.

Felicitări elevilor premiaţi, cinste profesorilor îndrumători!

diac. Florin Sirca

Inspector de Religie